دلایل برتری کانادا به اروپا چیست؟

کسانی که تصمیم به مهاجرت می‌گیرند و می‌خواهند بنا به دلایلی وطن خود را ترک کنند، نباید زمان انتخاب چشم و گوش بسته دست خود را روی نقشه و یک کشور بگذارند. چراکه در هر کشوری نه تنها شرایط زندگی، کار و تحصیل، بلکه قوانین مهاجرت متفاوت خواهد بود.

بنابراین بعد از تصمیم‌گیری در این زمینه، باید چندین کشور را در لیست ابتدایی خود قرار دهید و سپس در مورد هر کدام از آن‌ها کاملا تحقیق کنید.

همان‌طور که احتمالا می‌دانید، این روزها تقاضا برای مهاجرت کانادا روزبه‌روز بیشتر شده است. پس ممکن است این سوال در ذهن شما نقش ببندد که مگر کشورهای اروپایی شرایط زندگی، تحصیل و کار ایده‌آلی ندارند؟ چرا پس باید کانادا را به اروپا ترجیح دهم؟

برای رسیدن به پاسخ این سوال در ادامه مطلب همراه ما باشید. چون سه دلیل برتری کانادا به اروپا را توضیح دادیم.

عوامل موثر در انتخاب مقصد مهاجرت

هر کسی بسته به سلیقه و شرایط موجود، گزینه‌های مختلفی را برای مهاجرت پیش رو دارد. گاهی انتخاب مقصد بدون در نظر گرفتن عوامل تاثیرگذار، هزینه، زمان و حتی امید را در متقاضی از بین می‌برد و در روند مهاجرت، او را به نقطه اول باز می‌گرداند.

بنابراین مستقیما به سراغ بررسی عوامل تاثیرگذار در انتخاب مقصد می‌رویم تا در فرآیند مهاجرت خود با مشکل مواجه نشوید:

فاصله با ایران

در صورتی این پارامتر برای شما اهمیت چندانی نخواهد داشت که وابستگی‌هایی مانند والدین، کسب‌وکار و مواردی از این قبیل در ایران نداشته باشید.

معمولا چه بخواهید و چه نخواهید، مهاجرت تاثیر مستقیمی روی وابستگی‌های عاطفی خواهد داشت. اما شما با کاهش میزان فاصله، کمتر از این موضوع آسیب خواهید دید.

شرایط آب‌وهوا

تحقیقات ثابت کرده است که آب‌وهوا تاثیر قابل توجهی بر روحیات، خلقیات و حتی سبک زندگی خواهد داشت. بنابراین بهتر است شرایط آب‌وهوایی کشور مقصد خود را در نظر بگیرید.

خدمات درمانی

بیماری هیچ وقت خبر نمی‌کند! از آن‌جایی که هزینه‌های درمان و دارو نسبتا گران است، بنابراین باید خدمات درمانی کشور مقصد را به خوبی بررسی کنید. در بعضی از کشورها تنها زمانی از خدمات درمانی رایگان بهره‌مند خواهید شد که شهروند به حساب آیید.

امنیت

امنیت یکی از اصلی‌ترین عواملی است که در فرآیند مهاجرت کانادا و کشورهای اروپایی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. قطعا زمانی که شما و خانواده‌تان بنا به دلایلی ترک وطن می‌کنید و به ساخت زندگی جدیدی امید دارید، نمی‌خواهید وارد کشوری پر از تنش و ناامنی شوید.

هزینه‌های زندگی

هزینه‌های زندگی و مالیات به یکدیگر وابسته هستند. در کشورهای مختلف اروپایی و ایالت‌های گوناگون کانادا، هزینه‌های زندگی تفاوت قابل توجهی با یکدیگر دارند.

بدون تردید رابطه مستقیم هزینه زندگی با سطح تمکن مالی متقاضی مهاجرت غیرقابل انکار است. چرون هر چقدر درآمد بیشتری داشته باشید، زندگی مرفه‌تری خواهید داشت و از طرف دیگر موظف به پرداخت مالیات‌های سنگین‌تری خواهید بود.

کانادا یا کشورهای اروپایی؟ مساله این است

با توجه به نکات بالا سه دلیل برتری کانادا به اروپا به شرح زیر هستند:

بازار کار

بحران‌های مربوط به پناهندگی باعث شده است تا نرخ بیکاری در کشورهای اروپایی روز‌به‌روز بیشتر شود. در حالی که عکس این داستان در کانادا اتفاق افتاده و نرخ بیکاری پایین این کشور در دنیا به‌مراتب از اکثر کشورها پایین‌تر است.

از آن‌جایی که هر شخص برای گذران زندگی خود و خانواده نیاز به کار و درآمد دارد، قطعا با ورود به کشورهای اروپایی با مشکلات جدی بیکاری و استخدام نکردن نیروهای غیربومی مواجه خواهید شد.

اما کشور کانادا حتی برنامه‌های مهاجرتی تجاری خوبی مانند ویزا استارت‌آپ، کارآفرینی، سرمایه‌گذاری و طرح‌های متعدد دیگر را برای مهاجران فراهم کرده است. پس بازار کار قوی و نرخ بیکاری پایین را می‌توان یکی از سه دلیل برتری کانادا به اروپا دانست.

البته بد نیست بدانید کار کردن افراد در کانادا هم طبق قوانین و مقررات این کشور، وابسته به مجوز کار آن‌ها است. این مجوز به دو دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شود:

  • کارگر دائم که لازمه آن قبولی در آزمون اکسپرس اینتری است و جدول امتیازبندی در آن به پارامترهایی از قبیل سن، میزان تحصیلات، تسلط بر زبان انگلیسی یا فرانسوی، سرمایه خالص و مواردی از این قبیل بستگی دارد.
  • کارگر موقت که باید از شرایطی مانند ترک خاک کانادا بعد از پایان مجوز کار، بودجه کافی برای بازگشت به کشور مقصد، نداشتن سوء پیشینه، امکان مراقبت از خود و خانواده با درآمد فعلی و داشتن سلامت روحی و جسمی برخوردار باشد.

مالیات

با بررسی آخرین نرخ مالیات مشخص‌شده در کانادا و مقایسه آن با کشورهای کانادایی، می‌توان به این نتیجه رسید که کانادا گزینه انتخابی بهتری نسبت به کشورهای اروپایی است.

در حال حاضر جدیدترین نرخ مالیات بر درآمد در ایالت‌های مختلف کانادا تنها 33 درصد است. برای درک بهتر این موضوع مقدار مالیات بر درآمد در کشورهای اروپایی را در لیست زیر آورده‌ایم:

  • دانمارک 55 درصد
  • سوئد 57 درصد
  • بریتانیا 45 درصد
  • آلمان 45 درصد

هزینه‌ زندگی

هیچ‌وقت نمی‌توان نرخ ثابتی را به‌عنوان هزینه زندگی در کشورهای مختلف بیان کرد. اما برآورد تقریبی هزینه‌هایی از قبیل مسکن، خوراک، پوشاک، تحصیل و سایر هزینه‌های جانبی کمک می‌کند تا به یک جمع‌بندی کلی برسید. یکی دیگر از سه دلیل برتری کانادا به اروپا، هزینه‌های زندگی پایین‌تر آن است.

البته فراموش نکنید این هزینه‌ها در کشورهای اروپایی هم‌رده کانادا از لحاظ کیفیت زندگی، تحصیل و کار مقایسه می‌شوند.

قاره اروپا شامل کشورهای سطح پایین‌تر با هزینه‌های زندگی ارزان‌تری هم هست که شاید از نظر امنیت، فساد اداری، خدمات درمانی و سایر موارد قابل قیاس با کانادا نیستند. نام بعضی از این کشورها در لیست زیر به‌چشم می‌خورد:

  • کرواسی
  • اوکراین
  • مجارستان
  • استونی

از مزایای زندگی در کانادا چه می‌دانید؟

برتری‌های کانادا نسبت به کشورهای اروپایی بیشتر است و ما بسته به شرایط، به معرفی سه دلیل اصلی بسنده کردیم. اما برتری کانادا به اروپا محدود به آن‌ها نیست و زندگی در این کشور پیشرفته مزایای بیشتری نیز دارد.

به‌عنوان مثال طبق آخرین آمارهای موجود، کانادا موفق به کسب رتبه دوم بهترین کشورهای جهان برای زندگی شده است و در حال حاضر انتخاب اول کسانی خواهد بود که به فکر مهاجرت یک کشور خارجی می‌افتند.

جدا از آن، مزایای زیر باعث شده است که این کشور یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا نام گیرد:

امکان تحصیل رایگان

اصلی‌ترین دغدغه‌ای که خانواده‌هایی با کودکان زیر 18 سال دارند، مربوط به تحصیل آن‌ها است. همان‌طور که می‌دانید، کانادا قوی‌ترین سیستم آموزشی را دارد و شیوه تدریس آن در تمام دنیا مطرح شده است.

اما موضوع همین جا به پایان نمی‌رسد. زیرا دانش‌آموزان می‌توانند تا کلاس 12 از خدمات تحصیلی کاملا رایگان برخوردار شوند.

اگر حتی تصمیم به تحصیل در کالج یا دانشگاه‌های کانادا گرفتید، مراکز آموزشی گوناگون این کشور انواع دانشجویان با هر نوع بودجه‌ای را می‌پذیرند.

اگر بخواهیم در این بخش نیز به برتری کانادا به اروپا اشاره کنیم، باید بگوییم تحصیل در دانشگاه‌های اروپایی برای ساکنان خود این قاره به نسبت مهاجران تحصیلی از قاره‌های دیگر کمتر است.

بیمه بیکاری

یکی از خدمات فوق‌العاده خوب بیمه دولت کانادا، پرداخت 60 درصد از آخرین درآمد دریافتی شخص در صورت اخراج از کار است. این درآمد 60 درصدی که با عنوان بیمه بیکاری شناخته می‌شود، به تمام ساکنان کانادا که حداقل 6 ماه در این کشور کار کرده باشند، تعلق خواهد گرفت.

سیستم درمان

شاید فکر کنید بهره‌مندی از سیستم بهداشت و درمان فوق‌العاده کانادا که توسط بهترین متخصصان و پزشکان اداره می‌شود، از جمله مزایای زندگی در کانادا است. اما تنها این نیست.

در واقع بهره‌مندی رایگان و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای برای استفاده از خدمات بهداشتی و درمانی کلینک‌ها و بیمارستان‌های روز دنیا در کانادا یکی دیگر از مزایای زندگی در این کشور است.

خدمات اجتماعی

بدون تردید هر جای دنیا افرادی وجود دارند که به‌سختی از پس هزینه‌های اولیه زندگی خود بر می‌آیند و چنین موضوعی در کانادا نیز مشاهده می‌شود. اما خوشبختانه این کشور با ارائه حق دریافت کمک و خدمات اجتماعی از دولت برای این افراد، توانسته است این موضوع را تحت کنترل خود در آورد.

حقوق بازنشستگی

مستمری پیری در کانادا همان حقوق بازنشستگی است که مقدار پرداختی آن رابطه مستقیمی با سال‌های سکونت در کانادا دارد.

سن بازنشستگی در کانادا برابر با 65 سالگی است. اما اگر شخصی زودتر از موعد درخواست بازنشستگی خود را ارسال کند، 1 تا 4 درصد حقوق او کسر خواهد شد.

سخن نهایی

توجه به تمام عوامل و پارامترهای گوناگون برای انتخاب مقصد مهاجرتی مناسب کار سخت و دشواری است. گاهی ممکن است بعضی از این عوامل توسط فرد نادیده گرفته شوند در حالی که از اهمیت فراوانی برخوردار هستند.

طبق این مطلب و سه دلیل برتری کانادا به اروپا که بیان کردیم، کانادا گزینه بهتری برای انتخاب است. البته ناگفته نماند این پیشنهاد با بررسی شرایط در حالت عادی ارائه شده است و هر کسی باید با توجه به شرایط فعلی که دارد، مقصد تحصیلی، زندگی و تجاری خود را انتخاب کند.

اما از یاد نبرید هیچ فردی جز مشاوران و وکلای مهاجرتی ، آگاهی کاملی از قوانین، مقررات و شرایط روز کشورهای مهاجرپذیر اروپایی و کانادا ندارند.

پس اگر احساس سردرگمی می‌کنید و در انتخاب خود شک دارید، مشورت با چنین افراد مجربی را در اولویت قرار دهید تا جلوی دردسرهای احتمالی مانند ریجکت شدن درخواست ویزا و موارد مشابه را بگیرید.

X